Samodzielna sprzedaż mieszkania  - co warto wiedzieć?

Sprzedając mieszkanie, z reguły obecni właściciele wolą korzystać z usług agencji nieruchomości i pośredników. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu. Kosztuje to również znacznie mniej wysiłku i nie jest potrzebna żadna wiedza branżowa. Z drugiej strony pośrednik za swoje usługi bierze dość pokaźny procent wartości lokalu, przez co niektórzy decydują się na samodzielną sprzedaż nieruchomości. Co warto wiedzieć przed podjęciem takiej decyzji?

Czy warto samodzielnie sprzedać mieszkanie?

Wszystko zależy od czasu, którym dysponuje sprzedający. Agencje, w zamian za prowizje, oferują całkiem spory asortyment usług. Co ciekawe, o wiele częściej prywatni właściciele zajmują się całą transakcją w mniejszych miejscowościach. Samodzielnie wystawiane mieszkania na sprzedaż w Kazimierzu Dolnym stanowią prawie 50% wszystkich ofert, kiedy we Wrocławiu stanowią już jedynie 25%.

To także jest spowodowane sporą liczbą agencji nieruchomości w dużych metropoliach, gdzie na wsiach i w małych miasteczkach jest ich o wiele mniej. Może to wymuszać konieczność samodzielnej sprzedaży – im mniej pośredników na rynku, tym wyższe prowizje mogą oni ustanawiać. Niektóre agencje mogą życzyć sobie nawet 5% wartości nieruchomości, co sprawia, że szczególnie przy droższych mieszkaniach lepszym rozwiązaniem będzie podjęcie się tego zadania samodzielnie.

Czynności, które trzeba wykonać

Sprzedając samodzielnie mieszkanie trzeba przede wszystkim:

  • wykonać rozeznanie w rynku, panujących trendach i cenach,
  • zgromadzić wszelkie dokumenty związane z nieruchomością,
  • zamieścić ogłoszenie o sprzedaży w mediach,
  • prowadzić prezentacje mieszkania,
  • dokonywać negocjacji ceny, rozmów z kupcami i instytucjami.

Wiele trudności sprawia głównie sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, niezalegania z opłatami i podatkami, wyciągnięcie ksiąg wieczystych. Samo sporządzenie umowy kupna-sprzedaży także nie jest proste. Lepiej nie wykorzystywać ogólnodostępnych wzorów, lecz skorzystać z usługi prawnika, który sporządzi dokument stosownie do indywidualnych potrzeb. Niezbędne jest również umówienie wizyty u notariusza, który musi poświadczyć zawarcie takiej umowy.

Znalezienie kupca – jak to zrobić samodzielnie?

Główną zaletą, przez którą zatrudnia się agencje nieruchomości, to oszczędność znacznej ilości czasu na znalezienie kupca, którego dane finalnie znajdą się na umowie kupna-sprzedaży. Niejednokrotnie wymaga to zamieszczenia kilku lub kilkunastu ogłoszeń na wielu serwisach. Przed dokonaniem transakcji często trzeba oprowadzić po nieruchomości kilkudziesięciu lub więcej zainteresowanych. Ważna jest również wiedza, jak fachowo pokazywać mieszkanie, by nie tylko szybko sprzedać lokal, ale także wynegocjować satysfakcjonującą cenę. Pośrednik wskazuje również elementy, które warto zmienić w wystroju lub zmodernizować, by podnieść wartość nieruchomości.

Zatrudnienie agencji nieruchomości jest dużym ułatwieniem dla osób, które chcą sprzedać mieszkanie. Czas, który trzeba poświęcić, jest często wart więcej niż kilka procent prowizji. Jeśli jednak procedury są ci znane i wiesz, jak zyskownie sprzedać mieszkanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać tego samodzielnie.