Projekt „Terytoria Choreografii”, współorganizowany przez Centrum Kultury, rusza w trasę.
Spektakle w ramach projektu zostaną zaprezentowane na letnich i jesiennych festiwalowych scenach Pragi, Warszawy, Bukaresztu, Żyliny, Kiszyniowa oraz Płowdiwu – tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury.
Cykl „Terytoria Choreografii” realizowany jest od 2018 roku przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jego bohaterkami są niezwykłe kobiety, których awangardowa twórczość kształtowała historię światowego tańca. Wyjątkowe biografie oraz artystyczny dorobek – w szczególności Yanki Rudzkiej, Marie Rambert, Poli Nireńskiej i Bronisławy Niżyńskiej – wciąż motywują młodych tancerzy do kreatywnych poszukiwań i nowatorskich, choreograficznych odpowiedzi.
Wśród prezentowanych spektakli znajdziemy m.in.: „Druga natura” Agaty Siniarskiej, „Zrób siebie” Marty Ziółek, „Jumpcore” Pawła Sakowicza, „Łuczniczki” Agnieszki Kryst oraz „Welcome/Witajcie” Aurory Lubos.
Dodatkowo w listopadzie 2019 roku w Lublinie (festiwal Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca) oraz w Krakowie (festiwal Rollercoaster: kolekcjonerzy wrażeń) odbędzie się pokaz spektaklu „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos”. Praca inspirowana jest metodą twórczą Yanki Rudzkiej, patronki 2018 roku projektu „Terytoria Choreografii”, a została przygotowana przez Joannę Leśnierowską i była prezentowana w minionym roku podczas pierwszej edycji trasy Terytoriów.
Zobacz pełny program „Terytoriów Choreografii”
Projekt „Terytoria Choreografii” organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation oraz partnerami z Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Niemiec. Projekt „Terytoria Choreografii” jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.