Dobry adwokat to ogromna pomoc w wielu sprawach, związanych z różnymi dziedzinami prawa. W Warszawie mamy do wyboru wiele kancelarii adwokackich, które mogą zapewnić nam doradztwo i pomoc prawną w szerokim zakresie. Co powinniśmy wiedzieć przed spotkaniem z adwokatem w stolicy?

Adwokat w Warszawie – w jakiej sprawie nam pomoże?

Wiele osób w pierwszej kolejności zastanawia się, czy w ich sprawie może im pomóc adwokat Warszawa, na jakie usługi mogą liczyć w kancelarii, a także, czy jest różnica pomiędzy zawodami adwokata, radcy prawnego lub prawnika. Warto więc poznać podstawy, zanim umówimy się na spotkanie w kancelarii, aby omówić swój problem z profesjonalistą.

Adwokat zajmuje się doradztwem prawnym i obsługą prawną w szerokim zakresie. Może służyć poradą lub zająć się sprawą dotyczącą prawa cywilnego, pracy, administracyjnego lub karnego - a więc jest pomocą we wszystkich problemach natury prawnej. Wśród jego usług znajduje się sporządzanie umów i pism procesowych, tworzenie opinii prawnych oraz występowanie w roli pełnomocnika klienta przed sądami, organami administracyjnymi i organami ścigania. Jego zadaniem jest zapewnienie klientowi potrzebnej pomocy prawnej przy ochronie jego interesów.

Prawnik ma mniejsze uprawnienia – może jedynie udzielać porad prawnych. Radca prawny działa podobnie do adwokata, jednak w przeciwieństwie do niego może on pozostawać w stosunku pracy.

Do adwokata w stolicy najczęściej przychodzi się ze sprawami dotyczącymi rozwodów i alimentów, spadków, odszkodowań, wykroczeń, wierzytelności oraz w wielu innych przypadkach. Warto pamiętać, że nawet jeśli sprawa wydaje nam się błaha, pomoc adwokata może nas uchronić przed błędnymi decyzjami lub nieuczciwym potraktowaniem przez osoby trzecie, dlatego wybranie się do kancelarii w razie jakichkolwiek problemów prawnych będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak przygotować się do spotkania z adwokatem w Warszawie?

Aby móc skorzystać z pomocy adwokata w Warszawie, najlepiej umówić się na spotkanie w kancelarii – podczas indywidualnych konsultacji będziemy mogli dokładnie przedstawić swoją sprawę i wyrazić wszystkie związane z nią wątpliwości. Adwokat bazując na swoim doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościom oceni problem i poszuka najkorzystniejszych dla klienta rozwiązań oraz udzieli fachowej porady. Jeśli będzie to potrzebne, zapewni także klientowi inne usługi i udzieli mu kompleksowej pomocy prawnej.

Warto odpowiednio przygotować się do spotkania z adwokatem w stolicy – dzięki temu konsultacje będą mogły przebiec szybciej i zapewnią nam największe korzyści. Przede wszystkim powinniśmy:

  • ułożyć sobie w głowie sprawę, z którą przychodzimy, aby móc opowiedzieć ją w miarę dokładnie, nie pomijając ważnych kwestii, ale też konkretnie i spokojnie,
  • zapisać na kartce wszystkie ważne szczegóły, dotyczą sytuacji – np. daty, miejsca czy nazwiska,
  • spisać sobie na kartce wszystkie pytania, które chcemy zadać adwokatowi,
  • poszukać dokumentów, które są związane ze sprawą.

Dzięki takim przygotowaniom będziemy w stanie możliwie najlepiej opowiedzieć adwokatowi swoją sytuację, co ułatwi mu zapoznanie się z tłem sprawy. Zapisanie ważnych informacji to dobry pomysł, ponieważ w stresie związanym ze spotkaniem możemy zapomnieć o niektórych szczegółach lub pytaniach, które chcieliśmy zadać specjaliście.

Jeśli chodzi o dokumenty związane ze sprawą, warto o nich pomyśleć już przed pierwszym spotkaniem, ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli ich dosyłać w późniejszym terminie – a adwokat będzie mógł zapoznać się z nimi jak najszybciej. Najczęściej potrzebne są umowy, akta stanu cywilnego, dokumentacja sądowa czy inne dokumenty, dotyczące sprawy – jest to zależne od jej charakteru i indywidualnej sytuacji klienta. Jeśli nie mamy pewności, co może być potrzebne, najlepiej zabrać ze sobą wszystkie dokumenty – na miejscu adwokat pomoże wybrać z nich najważniejsze dla siebie źródła. Warto pamiętać, że pisma otrzymane z sądu również mogą mieć spore znaczenie.

Jak przygotować się do spotkania z adwokatem w Warszawie?