CK Lublin: Dalcroze nieodkryty Laboratorium: warsztaty dla choreografów, tancerzy i muzyków
Lubelski Teatr Tańca zaprasza do udziału w warsztatach dla choreografów, tancerzy i muzyków, prowadzonych przez choreografkę Martę Zawadzką. Dalcroze nieodkryty Laboratorium” to projekt badawczy, realizowany głównie przez warsztaty / wykłady performatywne z udziałem tancerzy współczesnych, mający na celu przybliżenie metody Emila Jaques-Dalcroze’a.
Metoda ta, powszechnie znana jako RYTMIKA, będąca cielesnym doświadczaniem muzyki, jest jedną z ważniejszych metod wykorzystywanych w procesie edukacji muzycznej, a także jest doskonałym narzędziem” do świadomej pracy z muzyką dla współczesnych tancerzy i choreografów.
RYTM nadaje sens i formę wszelkim przebiegom dźwiękowym. RYTM i RUCH są ze sobą silnie związane: każdy RUCH ma swój RYTM, RYTM jest ruchem samym w sobie. Odczucie RUCHU możliwe jest jedynie przez doświadczanie go własnym ciałem.
Rytmika to podstawa całej metody, która przede wszystkim polega na odtwarzaniu przebiegu muzycznego poprzez ruchy ciała. Z założenia rytmika nie zajmuje się ani warsztatem muzycznym, ani techniką ruchu samą w sobie, polega przede wszystkim na uwidocznieniu relacji człowieka i jego stosunku do muzyki. Elementami muzyki, które najbardziej oddziałują na ruch ciała są rytm, tempo i dynamika. Realizacje ruchowe odzwierciedlające w muzyce nie tylko przebiegi rytmiczne, ale też dynamikę, tempo, artykulację, kierunek linii melodycznej Dalcroze nazwał plastyką ożywioną (plastique animèe).
Emil Jaques-Dalcroze muzyk, kompozytor, pedagog żył na przełomie XIX i XX w. Działalność Dalcroze’a przyciągała artystów różnych dziedzin, a on sam dzięki nowatorskiemu spojrzeniu na ruch wymieniany jest w historii tańca jako jeden z ważniejszych jego reformatorów.
prowadzenie: Marta Zawadzka tancerka, choreograf, pedagog, teoretyk tańca, muzyk. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 r.). Współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi. Prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego również warsztaty: z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała. Współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi i organizacjami pożytku publicznego. Autorka artykułów nt. tańca. Członek zarządu Polskiego Forum Choreologicznego.
Termin: 7-9 grudnia 2018
Harmonogram zajęć:
**7 grudnia (piątek), godz. 19.00-21.00
8 grudnia (sobota), godz. 11.00-14.00 oraz 16.00-19.00
9 grudnia (niedziela), godz. 12.00-14.00
Laboratorium zakończy kameralny pokaz pracy 9 grudnia, godz 16.00 w Sali prób nr 4**
- **Zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje o warsztatach dostępne na stronie
ltt.art.pl oraz pod numerem tel: 660 577 716.****
Warsztaty bezpłatne. Wymagany jest udział w całym procesie warsztatowym.**
Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego MKiDN, przybliżający metody pracy z muzyką Emila Jaques-Dalcroze’a i zrozumienie” jej poprzez doświadczenie cielesne.
Centrum Kultury w Lublinie, ck.lublin.pl/, ck.lublin.pl/2018/11/dalcroze-nieodkryty-laboratorium-warsztaty-dla-choreografow-tancerzy-muzykow/
Autor: krystian