Szambo ekologiczne - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji?

Istnieją miejsca w Polsce miejsca o rozproszonej o zabudowie, gdzie podłączenie do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub trzeba na nie długo czekać. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi szambo ekologiczne, które może być świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Chcesz wiedzieć jak działa szambo ekologiczne i w jakich gospodarstw domowych będzie ono właściwym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

Jak działa szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne znacznie różni się od szamba tradycyjnego. Nie należy jednak go mylić z przydomową oczyszczalnią ścieków, która jest zupełnie innym rozwiązaniem. Oczyszczanie ścieków w szambie ekologicznym odbywa się w zbiorniku bezodpływowym i składa się z kilku etapów. W skład szamba ekologicznego wchodzą osadnik wstępny i drenaż rozsączający. Osadnik wstępny to zbiornik, który posiada dwa włazy umożliwiające dostęp do jego środka. Na jego wylocie znajdują się kosze filtracyjne, które zatrzymują większe zanieczyszczenia. Ten proces został nazwany oczyszczaniem tlenowym. Ścieki oczyszczone z większych zanieczyszczeń przedostają się następnie do drenażu rozsączającego, z którego rozprowadzane są stopniowo do gruntu tzw. przewodami drenarskimi, aby tam płyn został całkowicie przefiltrowany. Ten etap oczyszczania to tzw. oczyszczanie beztlenowe. Zazwyczaj stosuje się kilka przewodów drenarskich - im większa liczba osób zamieszkująca gospodarstwo domowe, tym ich liczba powinna być większa. Należy pamiętać, że takie ścieki nie są w całości zneutralizowane, dlatego szambo ekologiczne nie jest polecane, gdy dostają się do niego silnie szkodliwe substancje. Szambo ekologiczne powinno być umiejscowione na równym, wystarczająco dużym terenie. Ponadto działka nie może być pokryta roślinnością, która ma silnie rozwinięty system korzeniowy.

Jak często opróżniać szambo ekologiczne?

W porównaniu do klasycznego szamba, szambo ekologiczne nie wymaga częstego wzywania kosztownego wozu asenizacyjnego. Wynika to z faktu, że woda z szamba ekologicznego po oczyszczeniu wraca do środowiska. Podczas, gdy szambo klasyczne należy opróżniać nawet raz lub dwa razy w miesiącu, szambo ekologiczne należy opróżniać średnio raz w roku - tylko wtedy gdy osad, który trzeba usunąć, przekracza więcej niż połowę objętości zbiornika.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne jest błędnie utożsamiane z przydomową oczyszczalnią ścieków. Należy pamiętać, że są to całkowicie odrębne systemy, które ostatecznie są systemami przyjaznymi środowisku. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, w przeciwieństwie do szamba ekologicznego, całkowicie unieszkodliwia ścieki, które w końcowym efekcie mogą w całości przedostać się do gruntu. System ten rozkłada wszelkie nieczystości na substancje proste, za pomocą roślin, bakterii lub procesów chemicznych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga opróżniania, a substancje proste które się z niej wydostają są całkowicie bezpieczne i nie zanieczyszczają gruntu ani pobliskich wód. Znając działanie tych dwóch systemów warto porównać ich koszty. Ile kosztuje szambo ekologiczne? Cena szamba ekologicznego zależy od jego wielkości i materiału z jakiego zostało ono wykonane. Cena zbiornika z drenażem rozsączającym zaczyna się od około 2000 zł. Natomiast koszt przydomowej oczyszczalni ścieków, przykładowo ze złożem biologicznym, zaczyna się od 6500 zł.