Peklowanie mięsa. Czy warto?

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie pysznego posiłku, który będzie jednocześnie zdrowy i zaspokoi potrzeby organizmu na składniki odżywcze. I nie potrzeba do tego specjalnych zdolności kulinarnych. Trzeba tylko poznać kilka zasad, które pozwolą na przygotowanie rewelacyjnego i soczystego mięsa z odpowiednimi dodatkami. A to wystarczy, by stworzyć wspaniałe dania.

Czy warto peklować mięso?

Dzisiaj przyjrzymy się kwestii przygotowywania mięso do pieczenia w piekarniku. Odpowiednie zadbanie o poszczególne etapy przyczyni się do tego, że mięso stanie się bardziej kruche i smakowite, a do tego będzie się nadawać nie tylko do obiadu, ale także na kanapki.

Peklowanie jest szczególnie ważnym etapem, gdy planujemy przyrządzać wędliny własnej roboty. Istnieją też różnego typu sposoby peklowania. Jednak cel zawsze jest ten sam: wydobyć jak najwięcej aromatu i smaku z mięsa. Oczywiście, peklowanie nie jest istotnym elementem przygotowania wędlin. Równie dobrze można je po prostu upiec w piekarniku. Jednak to właśnie peklowanie może przyczynić się do znacznie lepszego efektu. Wejdź na stronę https://braciabudnik.pl/przepisy/steki/stek-wieprzowy/ i znajdź ciekawy przepis kulinarny z mięsem.

Jak zabrać się za peklowanie mięsa?

Popularne są dwa sposoby peklowania:

  • Na sucho – dokładnie pokrywa się mięso mieszanką, w której jest m.in. saletra i przyprawy. Jest to prostszy sposób, ale wymaga tego, by mięso potem spędzimy w lodówce kilka dni.
  • Na mokro – polega na użyciu odpowiednio doprawionej solanki. W domu można zanurzyć mięso w płynnej marynacie.

Oba mają za zadanie uzyskać lepsze walony smakowe i zachować piękny kolor mięsa, a do tego zapobiec rozwojowi bakterii.

Przed rozpoczęciem peklowania mięso jak zawsze należy najpierw umyć pod bieżącą wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie oczyścić i pozbyć się większych kawałków tłuszczu. Następnie mięso przekłada się do wysokiego naczynia i przechodzi do peklowania.

Jak stworzyć idealną solankę?

Gdy planujesz przygotować solankę, musisz trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim ważne jest ścisłe trzymanie się proporcji, by otrzymać najbardziej optymalne warunki. Ponadto, jeśli planujesz krótkie peklowanie, nie będzie potrzeby korzystani z saletry. Z niej korzysta się przy dłuższym procesie.

Składniki:

  • 1 l wody
  • 2 g saletry
  • 35 g soli
  • 4 ziela angielskie
  • 2 liście laurowe

Składniki należy dokładnie wymieszać i doprawić według uznania. Możemy dodać różne przyprawy zależnie od własnych preferencji smakowych. Przeważnie jednak dodaje się zioła śródziemnomorskie, majeranek, szałwię czy jałowiec. Jeśli zależy nam na odpowiednim kolorze, dobrze sprawdzi się pieprz, kurkuma, kolendra, kminek czy papryka.

Jak widać przygotowanie marynaty do mięsa, które potem ma stać się domową wędliną, nie jest wcale tak trudne. A warto zauważyć, że nic nie smakuje lepiej niż to, co samemu przygotowuje się we własnej kuchni. Gdy już nabierzemy wprawy, możemy wypróbowywać różne sposoby i mieszanki przypraw, dzięki którym stworzymy jest lepsze połączenia, które z pewnością zasmakują i nam i naszym gościom. W takim razie powinniśmy zabrać się do pracy.