W dniach 26-29 sierpnia w przestrzeni Starego Miasta odbędzie się Festiwal Legend Lubelskich, czyli wielkie święto miejskich opowieści, gawędziarzy, klechdarzy i teatru ulicznego. Festiwal rozpocznie się w czwartek (26 sierpnia) o godz. 13.00 symbolicznym odegraniem hejnału Festiwalu Legend Lubelskich z Wieży Trynitarskiej w wykonaniu Marcina „Suszkina” Suszka. Następnie Poławiacze Pereł Improv Teatr obwieszczą początek Festiwalu.

– Przed nami cztery dni kulturalnych atrakcji, występów teatrów ulicznych, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier miejskich i spacerów z przewodnikami. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w historycznej części miasta, od Bramy Krakowskiej i Wieży Trynitarskiej po Zamek Lubelski. Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom i turystom miejskie legendy oraz mniej znane fakty z historii naszego miasta. Program Festiwalu Legend Lubelskich został przygotowany tak, by całe rodziny mogły spędzić wspólnie czas w baśniowym klimacie Starego Miasta, do czego serdecznie zapraszam – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Festiwal Legend Lubelskich rozpocznie odegranie w cztery strony świata hejnału Festiwalu z Wieży Trynitarskiej. W kolejnych dniach uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć, jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez stulecia obrosły legendami, a także wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych aktywnościach z dawnych epok.

W piątek Teatr Harmider z Łucka w Ukrainie zaprasza na gościnny spektakl fantasy „Tripillia Visions”, który odbędzie się o godz. 21.00 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

W sobotę, 28 sierpnia, o godz. 18.00 publiczność będzie mogła zobaczyć premierowy spektakl Improv Teatru Poławiacze Pereł„Pieśń Leszka Czarnego”, którego akcja odbywa się w dwóch miejscach - na dziedzińcu Zamku Lubelskiego i na Placu po Farze. Widzowie zostaną zaproszeni do udziału w legendarnej paradzie. Ponadto swoje produkcje zaprezentują Teatr Prapremier In Vitro oraz Studia O.

Podczas Festiwalu warto wziąć udział w warsztatach, których oferta jest bardzo różnorodna i dostosowana do osób młodych w różnym wieku. Uczestnicy spotkań będą mogli eksperymentować z ruchem scenicznym, grą aktorską, dźwiękiem czy charakteryzacją. W ofercie znajdują się również warsztaty manualne i plastyczne. Spacery i gra miejska to sposób na niecodzienne zwiedzanie miasta i poznanie ciekawych historii oraz legend związanych z Lublinem.

Wieczorami, na placu Po Farze będzie można zobaczyć rzeźbę multimedialną Kozi Czart. Instalacja artystyczna ma charakter interaktywny, dzięki temu widzowie będą mogli sterować jej wyglądem. W czwartek (26 sierpnia) o godz. 20.00 odbędzie się mini wernisaż instalacji z udziałem pomysłodawcy – Marcina Moszyńskiego i przedstawicieli firmy Lumotubo, odpowiedzialnej za wykonanie dzieła.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na część z nich: spektakle na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie oraz warsztaty i spacery, obowiązują wcześniejsze zapisy. Darmowe wejściówki można pobrać w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1 oraz poprzez system evenea.pl.

Festiwal Legend Lubelskich jest częścią projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie". Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Więcej informacji o Festiwalu znaleźć można na stronie: www.legendy.lublin.eu.