Odpowiednie prrzygotowanie terenu

Przygotowanie terenu budowy oraz organizacyjne prace, polegające na zagospodarowaniu tego miejsca, to bardzo ważne kwestie. Jak wynika z art. 41. 1. Prawa budowlanego, rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Do prac przygotowawczych możemy zaliczyć wykonanie niwelacji terenu, wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu budowy łącznie z budową tymczasowych obiektów. Zagospodarowanie terenu może zostać rozpoczęte po uprawomocnieniu się decyzji pozwolenia na budowę oraz po wypełnieniu wszelkich formalności, które są po prostu niezbędne do rozpoczęcia budowy. Budowę obiektu inicjuje inwestor budowlany. Finansuje także całe przedsięwzięcie oraz zatrudnia pracowników. Kolejnym, niezwykle istotnym krokiem jest ogrodzenie terenu na którym będą odbywać się wszystkie roboty budowlane. Najważniejszą osobą, która znajduje się na placu budowy jest kierownik budowy, do którego obowiązków możemy zaliczyć m.in. zabezpieczenie terenu budowy razem ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi czy też różnego rodzaju urządzeniami. Ogrodzenie placu budowy może zostać wykonane jako docelowe, częściowo docelowe, tymczasowe bądź częściowo tymczasowe. Aby tego dokonać, niezbędna jest oczywiście swoboda przestrzenna, aby móc się poruszać czy też przenosić urządzenia bądź sprzęt. Ogradzając plac budowy, należy mieć na uwadze to, że jest ono narażone na wszelkie uszkodzenia podczas budowy obiektu. O wszystkim decyduje inwestor bezpośredni, chyba że zatrudniony został inwestor zastępczy w ramach inwestorstwa zastępczego. W takiej sytuacji przejmuje on wszystkie obowiązki inwestora budowniczego

Wyraźne znaki

Każdy teren, na którym buduje się jakiś obiekt, musi zostać odpowiednio oznaczony tablicą budowy. Jest to tablica informacyjna, zawierająca ogłoszenie z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia i życia. Umieszczenie takiej tablicy na budowie lub rozbiórce należy do obowiązków kierownika budowy. Tablica musi zostać zawieszona w miejscu które jest widoczne dla przechodniów, ale także bezpieczne - minimalizujące ryzyko jej uszkodzenia przez przypadkową osobę. Tablicę należy czytelnie wypełnić, aby każdy mógł przeczytać, co jest na niej napisane. Często na tablicach informacyjnych umieszczane są informacje dotyczące obiektu który jest w trakcie budowy. Dobrym pomysłem jest również zlecenie nadzoru inwestorskiego, dzięki czemu zyskamy niemal całkowitą pewność, że całość prac przebiegnie zgodnie z prawem.

Miejsce pracowników

Podczas budowy obiektu pracownicy muszą mieć specjalnie wyznaczone dla nich miejsce, na przebranie się czy też zjedzenie posiłku podczas przerwy. Takie miejsce często organizowane jest w kontenerze socjalnym, jednak nie jest tak w każdym przypadku. Należy uzgodnić z wykonawcą, gdzie będzie znajdować się to miejsce. Często wykonawcy posiadają kontenery czy też przyczepy do tego przeznaczone. Istotną rolę pełnią także toalety dla pracowników, które trzeba przyznać - są po prostu niezbędne. Najlepszą opcją będzie postawienie toalety przenośnej i tak właśnie najczęściej robią inwestorzy budowlani.

Jak odpowiednio zorganizować budowę