Czy warto inwestować w tanie altany ogrodowe?

3 min czytania

Wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością, i odwrotnie. Fakt, że coś jest tanie nie oznacza, że musi być do niczego. Czy związku z tym, warto inwestować w tanie altany ogrodowe, jak chociażby te dostępne pod tym linkiem: http://www.gralech.com/altany-ogrodowe.html?

Na te oraz inne pytania związane z tanimi, a zarazem funkcjonalnymi sposobami aranżacji ogrodu odpowiemy w dzisiejszym artykule, który przygotowaliśmy specjalnie z myślą o początkujących działkowcach. To wy najczęściej stoicie przed dylematem kupić czy wybudować dotyczącym altan ogrodowych oraz innych elementów aranżacji przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej w ogrodzie.

Altana ogrodowa must have czy zwyczajna strata miejsca?

Praktyka pokazuje, że nawet właściciele domów z ogrodami oraz mieszkań w segmentach decydują się na tanie altany ogrodowe pełniące rolę składzików na narzędzia. Nic więc dziwnego w tym, że altana jest czymś niezbędnym na działce rekreacyjnej, na której nie stoi dom, ani żaden inny budynek mogący służyć za schowek.

To, że altana w ogrodzie jest praktycznie niezbędna nie podlega dyskusji. Dyskusyjny jest natomiast typ altany, która okaże się dla nas najbardziej funkcjonalna. A jej wybór powinniśmy uzależnić m.in.:

  • roli, jaką pełni działka,

  • innych obiektów/budynków wzniesionych na terenie działki,

  • specyfiki aranżacji przestrzeni na działce,

  • realnie odczuwanych potrzeb względem planowanej altany.

Nasze potrzeby a wybór altany ogrodowej

Skupmy się na ostatnim punkcie, a mianowicie naszych potrzebach, które skłaniają nas ku zamówieniu altany ogrodowej. To od nich powinna zależeć decyzja zakupowa, gdyż to je ma zaspokoić planowana inwestycja. I tak:

  • jeśli wciąż potykamy się o narzędzia ogrodowe, których nie mamy gdzie schować, i które niszczeją przestawiane z kąta w kąt zdecydowanie powinniśmy się przyjrzeć ofercie szop narzędziowych. Szopy narzędziowe to specyficzna odmiana altan ogrodowych o niewielkiej kubaturze, za to ze szczelnymi okiennicami, w których możemy bezpiecznie przechowywać narzędzia ogrodowe, meble ogrodowe, a nawet sadzonki kwiatów;

  • jeśli brakuje nam aneksu kuchennego lub zadaszonego salonu albo miejsca, gdzie moglibyśmy uciąć sobie krótką drzemkę z pewnością zainteresuje nas szeroka oferta na gotowe altany ogrodowe. Na ogół są to niewielkie domki drewniane typu brda, które znamy z dawnych ośrodków wczasowych. Zależnie od rozmiaru oraz zamówienia klienta mogą to być altanki parterowe lub piętrowe;

  • jeśli nie mamy gdzie się schować przed deszczem podczas grilla z rodziną lub przyjaciółmi naszą uwagę powinny skupić altany typu gazebo. Producenci tanich altan ogrodowych oferują tego typu rozwiązania w szerokiej gamie wariantów od altan całkowicie otwartych, przez częściowo zamknięte, aż po systemy z ruchomymi panelami ściennymi z tworzyw sztucznych.

A co dla segmentu i domu z ogrodem?

Przydomowy ogród rządzi się innymi prawami niż działka rekreacyjna. Dlatego też wymaga zastosowania innych rozwiązań. Właściciele dużego ogrodu z pewnością mogą sobie pozwolić zarówno na przydomowy taras, jak i stylową altankę otwartą, jednak dla właścicieli maleńkich ogródków w szczególności tych przyklejonych do mieszkań w segmencie stawianie rekreacyjnej altanki obok tarasu byłoby już niepotrzebną stratą miejsca. W ich przypadku najczęściej sprawdzają się szopy na narzędzia, które w przypadku segmentów pozbawionych podpiwniczenia i strychu pełnią rolę nie tylko składzików narzędziowych, ale w ogóle przestrzeni do magazynowania przedmiotów użytkowanych wyłącznie sezonowo.

Z drewna czy metalu?

Większość szop narzędziowych wykonuje się z drewna, gdyż jest to surowiec relatywnie tańszy niż metal i bardziej funkcjonalny. Jeśli natomiast chodzi o altanki otwarte i częściowo zamknięte można je wykonać zarówno z drewna, jak i metalu. Metalowe altanki najczęściej posiadają przepiękne ażurowe ściany i same w sobie stanowią doskonałą ozdobę ogrodu.

Autor: krystian