Zmiany prawne dla pożyczek pozabankowych

Rząd ponownie wziął się za zmiany w prawie z 2016 roku. Mowa o ustawie antylichwiarskiej, która przechodziła kolejne zmiany i formowała się do tego momentu. Jest to kwestia poziomu opłat pozakredytowych z 55% do aż 10%. Początkowo proponowano zmianę do 45%, później 20%, ale ostatecznie uznano, że właśnie 10% powinno być maksymalną kwotą związaną z opłatami dodatkowymi od sumarycznej kwoty pożyczki. Warto jeszcze zaznaczyć, że już w 2016 roku rząd próbował zmienić tą wartość na 20%, ale zostało to skrytykowane między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecna zmiana jest na tyle diametralna, że trudno powiedzieć jaki będzie miała wpływ na rynek usług pożyczkowych. W tym miejscu warto nadmienić, że pożyczki pozabankowe cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem w porównaniu do kredytów bankowych, więc raczej niewiele się zmieni i będą one wciąż oferowane na konkurencyjnych warunkach.

Сo to jest pożyczka pozabankowa? Banki niechętnie udzielają kredytów z uwagi na trudne uwarunkowania prawne związane z tym systemem. Naprzeciw wychodzą natomiast usługi pożyczkowe. Różnią się tym od oferty bankowej, że udzielane są na kwoty znacznie mniejsze niż zwyczajowo bywa to w banku. Wynika to z tego, że takie pożyczki są bez większych zabezpieczeń. Natomiast jeśli kwoty są niewielkie to zysk dla firmy pożyczkowej też może być niewielki, z tym, że firmy pożyczkowe zarabiają przede wszystkim na kosztach związanych z marżą, opłatami dodatkowymi i prowizją. Jak łatwo się domyślić, takie gruntowne zmiany wywołały krytykę ze strony pożyczkodawców. Rząd jednak uparcie trwa przy tym, że ta zmiana będzie pozytywna dla samej branży, jak i dla pożyczkobiorcy.

Co dla zwykłego Kowalskiego oznaczają te zmiany prawne? Na pewno dzięki temu będzie łatwiej porównać różne oferty pożyczkowe, opierając się głównie na wysokości oprocentowania, które oferują te przedsiębiorstwa. Niektórzy twierdzą, że spowoduje to wzrost oprocentowania takich pożyczek, powszechnie zwanych chwilówkami. Jak będzie naprawdę, przekonany my się w przyszłości. Pod warunkiem, że ustawa ostatecznie wejdzie w życie, ponieważ musi być jeszcze zatwierdzona przez parlament i prezydenta.

 • Aktualności

  21 zarzutów kradzieży usłyszał 32-letni mieszkaniec Lublina, który kradł karty bankomatowe a następnie zbliżeniowo płacił za zakupy. Okradał pacjentów w przychodni zdrowia, którzy pozostawiali ubrania na wieszakach. Wpadł dzięki nagraniom z monitoringów sklepu. Został rozpoznany przez policjantów z I komisariatu, którzy dobrze znają go z poprzednich kradzieży. 32-letni recydywista został wczoraj tymczasowo aresztowany.

 • Aktualności

  Policjant z oddziału prewencji komendy wojewódzkiej wracając po nocnej służbie do domu zauważył jadące wężykiem cinquecento. Zrównał się samochodem z kierującym fiatem i nakazał mu zjechać na pobocze. Po zatrzymaniu wyczuł od niego alkohol i odebrał kluczyki. Kierowcą okazał się 20-latek, który nigdy nie miał prawa jazdy, za to w organizmie miał 1,2 promila alkoholu. Samochód był niesprawny, co najlepiej obrazuje zdjęcie ilustrujące „mocowanie szyby do dachu”.

 • W dniach 3-13 lipca 2019 zapraszamy do „Ogrodu”, który nasyci wszystkie zmysły. Na spacer po ogrodach sztuki i wyobraźni zabierze nas ponad dwudziestu artystów z Polski, Holandii, Litwy i Japonii.
  Złoto siatkarzy Powiatu Lubelskiego

  W dniach 21-22 czerwca drużyny siatkarzy i piłkarzy reprezentujące Powiat Lubelski wzięły udział w organizowanych przez Rejon Pustomyty na Ukrainie rozgrywkach sportowych - X Transgranicznych Igrzyskach Sportowych w miejscowości Sambor w obwodzie Lwowskim oraz...

  Zaproszenie do konsultacji projektu zmieniającego uchwałę w sprawie ustanowienia znaku graficznego (logo) Powiatu Lubelskiego oraz określenia zasad jego używania

  Zarząd Powiatu w Lublinie serdecznie zaprasza organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 późn. zm.) działające na terenie Powiatu...

 • Aktualności

  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury sprawiają, że najchętniej wypoczywamy nad wodą. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. By czas spędzony nad wodą upłynął miło i bezpiecznie pamiętajmy o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 • Nasz młody strażak…

  W dniach od 31 maja do 2 czerwca w Złotym Potoku, w województwie śląskim, spotkali się najzdolniejsi młodzi strażacy w Polsce. Odbył się 42. finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Jednym z reprezentantów naszego...

 • Aktualności

  Policjanci z komendy miejskiej w Lublinie zajmujący się wyjaśnianiem przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym poszukują świadków potrącenia osób. Do zdarzeń doszło 17 czerwca przy ul. Abramowickiej, 1 czerwca przed północą na ul. Kapucyńskiej, 31 maja na skrzyżowaniu ul. Ruskiej z ul. Podzamcze oraz 13 maja na ul. Wileńskiej. Osoby prosimy o kontakt pod nr tel. 81 535 57 59 lub 81 535 41 20, 81 535 53 34.

 • Porządek obrad IX sesji Rady Powiatu w Lublinie VI kadencji

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 27.06.2019 r. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie odbędzie się IX sesja Rady Powiatu w Lublinie VI kadencji. Poniżej porządek obrad:

 • Aktualności

  O tym, że policjantem jest się również po służbie świadczy postawa dwójki mundurowych z Lublina. Policjanci podczas wypoczynku w Krynicy-Zdroju udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy.

 • W dniu 21 czerwca 2019 r. o godz. 9.26 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał informację, że na ul. Nadbystrzyckiej znaleziono rannego sokoła.

 • W dniu 21 czerwca 2019 r. około godz. 13.20 funkcjonariusze Eko-Patrolu otrzymali informację o małych kotach, które zostały uwięzione w zakratowanej niszy przyokiennej.

 • W dniu 23 czerwca 2019 r. około godz. 9.30 funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin, jadąc ul. Narutowicza, zauważyli pojazd marki Audi, którego kierowca wykonywał dziwne i zwracające uwagę manewry.

 • Próbna ewakuacja

  21 czerwca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Lublinie odbyła się próbna ewakuacja z budynku głównego oraz prawej i lewej oficyny przygotowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych.

 • Aktualności

  Policjanci ruchu drogowego puławskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej zjeżdżające na pobocze volvo. Jak się wkrótce okazało, kierowca pojazdu miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie, a pasażer okazał się być poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

 • Aktualności

  Policjanci z komisariatu w Niemcach zatrzymali 29-latka poszukiwanego listem gończym, kilkoma nakazami doprowadzenia i zarządzeniami o poszukiwaniu. Mężczyzna ma do odbycia łącznie ponad dwa i pół roku więzienia za popełnione wcześniej oszustwa. Kiedy kryminalni przyjechali do miejsca jego zamieszkania, ten przeskoczył przez ogrodzenie i uciekł. Po chwili zatrzymali go pełzającego w zbożu.