Trwa remont drogi powiatowej w Gminie Jastków

Drogowcy prowadzą prace remontowe odcinka byłej drogi krajowej nr 12, obecnie drogi powiatowej nr 2420L Bogucin (skrzyżowanie z S17) – Lublin, w miejscowościach Piotrawin i Panieńszczyzna.

14. Międzynarodowe Zawody Balonowe już niedługo

W dniach 14-17 sierpnia 2019 r. zapraszamy do Nałęczowa na niezapomniane widoki, sportowe emocje i szereg atrakcji. Partnerem 14. Międzynarodowych Zawodów Balonowych jest Powiat Lubelski.

 • Aktualności

  Lubelscy policjanci poszukują dwóch mężczyzn do spraw kradzieży. Pierwszy z nich wykorzystując chwilową nieuwagę obsługi jednego z salonów optycznych ukradł z półki okulary o wartości prawie 700 zł. Natomiast druga kradzież miała miejsce na ul. Fulmana, gdzie łupem sprawcy padł rower o wartości 1000 zł. Do sprawy kradzieży poszukujemy mężczyzn widocznych na publikowanych zdjęciach i nagraniach. Osoby, które ich rozpoznają, proszone są o kontakt. Zapewniamy anonimowość.

 • Aktualności

  Lubelscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj w nocy na ul. Nadbystrzyckiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem m-ki Skoda zjechał z drogi i uderzył w słup oświetleniowy. Na miejscu zginął 62-letni mężczyzna, który podróżował sam.

 • Aktualności

  Kryminalni z Bełżyc zatrzymali na gorącym uczynku 3 sprawców kradzieży w jednym ze sklepów. Okazali się nimi obywatele Gruzji w wieku 41, 52 i 63-lat. Ponadto policjanci ujawnili w ich miejscu zamieszkania rzeczy pochodzące z szeregu kradzieży, których dopuścili się na terenie Bełżyc.

 • Aktualności

  Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

 • Aktualności

  Wczoraj policjanci z „dwójki” prowadzili akcję poszukiwawczą za zaginioną 68-latką z Lublina. Zaniepokojony mąż zgłosił zaginięcie żony wymagająca stałej opieki i przyjmowania leków. Zaginiona została odnaleziona przez funkcjonariuszy, dzięki telefonicznemu zgłoszeniu na ul. Botanicznej. Została przewieziony przez załogę karetki pogotowia do szpitala.

 • Centrum Kultury w Lublinie i Brain Damage Gallery zapraszają na pokaz filmu „Neon” oraz spotkanie z jego z reżyserem - Erykiem Bednarskim.
 • Aktualności

  Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie przemycali i rozprowadzali narkotyki, to efekt ogromnego zaangażowania policjantów CBŚP, współpracujących z KMP w Lublinie oraz lubelskimi prokuratorami. Funkcjonariusze sukcesywnie przeprowadzali kolejne akcje zatrzymując podejrzanych i przejmując narkotyki.

 • Wiele nowoczesnych budynków wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań, które jednocześnie będą funkcjonalne i praktyczne. Tradycyjne elewacje budynków są najczęściej tworzone ze specjalnej mieszanki tynkowej, która świetnie zabezpiecza warstwę ocieplenia budynków mieszkalnych. Nowoczesne projekty architektoniczne przewidują jednak użycie innowacyjnych rozwiązań, które w niczym nie będą ustępować klasycznym elewacjom. Co raz bardziej popularne stają się przeszklone fasady aluminiowe, które wyglądają niezwykle efektownie i nowocześnie. Elewacje wykonane z aluminium i szkła nie są zbyt tanie, jednak ich estetyka i jakość wykończenia z pewnością zachwyci niejednego miłośnika awangardowych projektów.

  Zastosowanie fasad aluminiowych

  Fasady aluminiowo-szklane to nowoczesne systemy, które swoje zastosowanie mają przede wszystkim w budynkach użytku publicznego jak banki, biblioteki, hale sportowe, galerie handlowe czy biurowce, gdzie ich właścicielom zależy na wysokiej estetyce wyglądu, która przyciągnie wiele osób do skorzystania z ich usług. Fasady szklane stopniowo zastępują ciężkie, masywne elewacje, które wymagają pieczołowitej aplikacji. Aluminiowe konstrukcje świetnie wpisują się w minimalistyczny wydźwięk nowoczesnych budynków, które łączą zazwyczaj kilka różnych faktur jak drewno, szkło, aluminium czy beton. Duże, przeszklone ściany dodatkowo sprawiają wrażenie otwartej przestrzeni, przez co pomieszczenia w budynkach o sporej powierzchni użytkowej wydają się jeszcze większe.

  Fasady aluminiowo-szklane co raz bardziej popularne są również jako element domów jednorodzinnych. Takie domy są niezwykle eleganckie, a dodatkowo wyróżniają się na tle tradycyjnych budynków mieszkalnych. Nowatorskie projekty oparte są o technologie najnowszej generacji, dlatego wykorzystanie szkła i aluminium jest rozwiązaniem idealnym do nowych budynków o charakterze mieszkalnym ze względu na wytrzymałość i funkcjonalność wykorzystywanych tworzyw.

  Aluminium w odróżnieniu od metalu jest niepodatne na szkodliwe działanie wilgoci i intensywnych opadów atmosferycznych. Konstrukcje aluminiowe nie ulegają korozji, co jest wielką zaletą, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę stabilność i żywotność użytych materiałów budowlanych.

  Fasady aluminiowe

  Używając konstrukcji wykonanych z segmentów aluminiowych i elementów oszklenia uzyskujemy efekt lekkości i smukłości. Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku wieżowców, które wydają się na jeszcze wyższe. Ponadto kształt zastosowanych słupów i rygli umożliwia nam budowę fasad z mało widocznymi liniami jej podziału, co zapewnia estetyczny i nowoczesny wygląd ściany.

  Ściany słupowo-ryglowe nie musi służyć jedynie do budowy fasad. Tego typu konstrukcje powszechnie stosuje się do budowy dachów, świetlików czy różnego rodzaju struktur przestrzennych. Zastosowanie przeszklonej fasady lub dachu jest świetnym sposobem na równomierne doświetlenie wnętrz budynków.

  Wydaje się, że konstrukcja fasady aluminiowej nie pozwala na obecność ruchomych okien. Nic bardziej mylnego. Wielu producentów konstrukcji aluminiowych i systemów okiennych posiada w swojej ofercie okna otwierane do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dla uzyskania odpowiedniej izolacji termicznej stosuje się uszczelki z kauczuku akrylonitrylowego, czyli popularny EPDM.

  Konstrukcje aluminiowe – Warszawa

  Wielu producentów stolarki aluminiowej posiada w swojej ofercie różne rodzaje aluminiowych systemów fasadowych. W zależności od potrzeb możemy wybrać fasady o różnych parametrach technicznych odpowiednich do przeznaczenia budynku.

  Spotkanie ws. Ministerialnego Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019

  Światło od zarania dziejów pełniło w życiu ludzkości szereg fundamentalnych ról, bez udziału których marnym byłby doprawdy nasz spektakl. Ciężko bowiem wyobrazić sobie jakiekolwiek życie na świecie pogrążonym w ciemnościach. Światło pozwala nam normalnie funkcjonować, czyni nas szczęśliwszymi i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest jednak jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, o której należy pamiętać. Dobre oświetlenie nadaje unikalnego uroku każdemu obiektowi, na który padają jego promienie. Najlepszą źródłem światła jest oczywiście słońce, które emituje naturalne światło będące dla nas najbardziej przyjaznym. Wiemy jednak doskonale, że każdy dzień ma swój koniec, a miejsce ognistej gwiazdy zastępuje na nieboskłonie księżyc, który przynosi ze sobą ciemność. Cóż więc począć wówczas, kiedy krajobraz za oknem przykrywa ona swoim płaszczem, a my potrzebujemy światła? Dzisiaj nie musimy się nad tym zastanawiać, ale kiedyś był to nielada problem. Pragnienie jego rozwiązania pobudzało do działania wielu wybitnych wynalazców oraz pasjonatów, którzy święcili swe życia w poszukiwaniu alternatywnych źródeł światła. Choć od dawna mamy już możliwość zaspokojenia swoich oświetleniowych potrzeb po zmroku, wciąż nie brakuje ludzi z pasją, którzy starają się osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w tym zakresie. Co jakiś czas następuje przełom trzęsący przemysłem oświetleniowym. Jednym z nich było pojawienie się w XIX wieku plafonów, które bardzo szybko zaskarbiły sobie sympatię tłumów. Dziś niejeden oferujący plafony producent robi, co w jego mocy, aby z dobrodziejstw tego rodzaju oświetlenia mogło skorzystać jak najwięcej osób. Czym jednak są plafony oraz gdzie odnajdują się najlepiej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części artykułu, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

  Co to jest plafon?

  Pojęcie plafonu swoją genezę zawdzięcza zdobioeniom mocowanym na suficie i sięga aż do czasów starożytności. Dopiero w XIX wieku nazwę te powiązano z urządzeniami emitującymi światło. Plafony sufitowe to lampy, które, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są na suficie. Mogłoby się wydawać, że nie różnią się zatem niczym od żyrandoli i innych lamp wiszących. Okazuje się jednak, że jest to mylne stwierdzenie, ponieważ plafon przylega całą swoją powierzchnią do sufitu.To zaś czyni go bardzo ciekawym rozwiązaniem dla pomieszczeń użytkowych, w których każdy centymetr szcześcienny ma znaczenie. Najbardziej charakterystyczny element plafonu stanowi abażur lub klosz osłaniający żarówkę. Z uwagi na fakt, że jest to stosunkowo nowy rodzaj lamp, plafony cechują się typową dla nowoczesnego oświetlenia innowacją widoczną w aspektach technologicznych oraz wizualnych. Producenci plafonów wiedzą, jak ważne w dzisiejszych czasach jest odpowiednie skomponowanie ze sobą dwóch ról pełnionych przez lampę – użytkowej oraz reprezentacyjnej. Czasy, kiedy lampa miała dawać jedynie światło, minęły bowiem bezpowrotnie. Dziś doświadczeni i utalentowani projektancji pracują bardzo ciężko, aby linia wzornicza lampy, jej zdobienia oraz barwy czyniły z niej dodatkowo bardzo atrakcyjną ozdobę pomieszczenia. Warto pamiętać, aby lampę dobierać odpowiednio do specyfikacji miejsca jej przeznaczenia. Na przykład plafony do salonu powinny cechować się odpowiednio większymi rozmiarami oraz oprawą wizualną aniżeli plafony łazienkowe, które mogą być mniejsze. Podobnie sprawa wyląga z kolorami. Plafony czarne mogą tworzyć ciekawy kontrast dla białych mebli oraz ścian, co jest charakterystyczne dla nowoczesnych wystrojów wnętrz. Niezależnie od naszych potrzeb, producenci plafonów robią, co w ich mocy, aby dostarczyć nam wysokiej klasy lampy na każdą okazję, więc nigdy nie powinniśmy skreślać plafonu przedwcześnie. Może się bowiem okazać, że znajdzie on zastosowanie w każdym pomieszczeniu naszego azylu.

  Oferujący nowoczesne plafony producent wie, jak w dobrym świetle postawić wnętrze Twojego mieszkania

 • Aktualności

  Policjanci z I komisariatu poszukują mężczyzny do sprawy uszkodzenia pojazdu na ul. Królewskiej w Lublinie. Sprawca wszedł na maskę jadącego ulicą samochodu, powodując jej wgniecenie. Funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring miejski, który zarejestrował całe zdarzenie. Do sprawy poszukujemy mężczyzny widocznego na nagraniu. Osoby, które go rozpoznają, proszone są o kontakt z dyżurnym I komisariatu tel.: (81) 535-45-73 lub 112. Zapewniamy anonimowość.

 • Aktualności

  Wczoraj policjanci otrzymali zgłoszenie, o mężczyźnie rzucającym butelkami w jeden z bloków na ul. Hutniczej w Lublinie. Na miejscu zatrzymali mężczyznę odpowiadającemu rysopisowi. Okazał się nim 22-latek z Lublina. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie wyszło na jaw, że jest poszukiwany do odbycia kary ponad pół roku pozbawienia wolności. Ponadto został zatrzymany 33-latek, który rzucił się na interweniującego policjanta.

 • Jaki program dydaktyczny oferuje dwujęzyczne przedszkole w Miasteczku Wilanów?

  Wybierając przedszkole językowe, kierujemy się kwalifikacjami i doświadczeniem opiekunów, a także renomą danej placówki. Jednak równie wielkie znaczenie ma program dydaktyczno-wychowawczy, dzięki któremu dziecko może się rozwijać o zdobywać nowe umiejętności. Jaki powinien być, abyśmy mogli uznać dwujęzyczne przedszkole w Miasteczku Wilanów za godne zaufania? Decyduje o tym co najmniej kilka czynników.

  Dwujęzyczne przedszkole a program dydaktyczno-wychowawczy

  Każde dwujęzyczne przedszkole Warszawa Wilanów powinno obierać sobie za cel stworzenie dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju oraz poznawania świata. Maluch w tym wieku jest ciekawy otaczającej go rzeczywistości i ma bardzo dużą wyobraźnię, której nie wolno ograniczać. Dlatego też placówki prywatne z językiem angielskim, wdrażają taki program dydaktyczno-wychowawczy, który pozwoli z jednej strony na zdobywanie nowych umiejętności, a z drugiej zaciekawianie go i poszerzanie jego horyzontów.

  Temu wszystkiemu służy podstawa programowa MENiS, która realizowana jest w czterech głównych obszarach. Mowa tutaj o:

  • poznawaniu oraz zrozumieniu świata, a także samego siebie,
  • zdobywaniu umiejętności poprzez działanie,
  • znajdywaniu dla dziecka miejsca w grupie,
  • budowaniu odpowiedniego systemu wartości.

  Aby dziecko mogło rozwijać się prawidłowo, a jego czas spędzany w przedszkolu angielskim był przyjemny i pożyteczny, placówka wprowadza plan zajęć, w skład którego wchodzą zajęcia dydaktyczne (wraz z językiem angielskim), gimnastyka, zabawa i spacery. Wartościowe są również organizowane przez przedszkole brytyjskie wyjścia do kina czy teatru, jak również zajęcia dodatkowe – im więcej jest ich w ofercie, tym atrakcyjniejsza jest oferta przedszkola. A zajęcia te mogą być bardzo różnorodne – kółka teatralne, kursy tańca, bajkoterapie, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele innych.

  Grunt to bezpieczeństwo!

  Realizowanie programu dydaktyczno-wychowawczego nie byłoby możliwe bez stworzenia dziecku odpowiednich warunków do rozwoju – mowa tutaj przede wszystkim o doskonale wyposażonych salach lekcyjnych, placu zabaw i bezpieczeństwie. Za to odpowiadają nie tylko opiekunowie, ale również systemy kamer, z których powinien móc skorzystać również rodzic – dzięki nim łatwo obserwować to, jak maluch zachowuje się w przedszkolu i jak czuje się wśród innych dzieci.

  Angielskie przedszkole a opiekunowie dzieci

  Kluczową rolę w wychowaniu i nauczaniu dziecka odgrywają opiekunowie – to oni muszą zadbać o to, by dziecko czuło się dobrze, rozwijało się prawidłowo i by otrzymywało odpowiednie, w pełni indywidualne wsparcie każdego dnia. Towarzyszą im oczywiście lektorzy oraz native speakerzy, odpowiedzialni za naukę języka angielskiego, a tym, co wyróżnia profesjonalne dwujęzyczne przedszkole w warszawskim Wilanowie, są także psychologowie, logopedzi oraz terapeuci integracji sensorycznej. Sprawdź, czy współpracują oni z przedszkolem, do którego chcesz zapisać swoją pociechę – będzie miało to ogromny wpływ nie tylko na jego samopoczucie, ale również eliminowanie różnego rodzaju problemów rozwojowych.

  Wybierz prawidłowo!

  Chcąc zapisać malucha do odpowiedniej placówki, zwróć uwagę, czy:

  • oferuje stałe zdrowe wyżywienie, oparte na wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia,
  • zapewnia stały kontakt z rodzicem, informując o postępach dziecka,
  • oferuje opiekę nad dzieckiem również w wakacje i święta,
  • dysponuje własnymi, odpowiednio wyselekcjonowanymi materiałami dydaktycznymi.

  Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja latorośl trafi pod odpowiednie skrzydła, a przedszkole dwujęzyczne w Miasteczku Wilanów zapewni mu doskonałe warunki do rozwoju.

  Na pewno wielu z nas marzy o cudownym, przestronnym tarasie przy domu, gdzie w każdej chwili można odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Taras to również miejsce spotkań towarzyskich letnią porą takich jak grille, kiedy tylko pogoda nam na to pozwala. Jeśli nie zdecydowaliśmy się wcześniej na taras z prawdziwego zdarzenia warto to szybko nadrobić. Jeśli chodzi o wysokiej jakości deski tarasowe producent gwarantuje szeroki wybór desek kompozytowych, które co raz częściej zajmują miejsce klasycznych drewnianych desek. Kompozyt, z którego produkowane są deski zapewnia wysoką funkcjonalność i ochronę przed wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

  Taras z desek kompozytowych

  Długotrwałe rozwiązania

  Deski kompozytowe swoją popularność zawdzięczają wysokiej odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz długoletnią przydatność. Produkty kompozytowe charakteryzują się również niezwykłą estetyką, dlatego idealnie sprawdzą się jako rozwiązanie na prywatnych posesjach, jak również w miejscach publicznych uczęszczanych przez dużą ilość osób. Deska stworzona w oparciu o kompozyt składający się ze związków chemicznych (polimerów plastycznych) oraz materiałów drzewnych w postaci drobno zmielonego pyłu jest materiałem w pełni ekologicznym, który nie ingeruje w równowagę środowiska naturalnego. Dzięki innowacyjnym technologiom deska tarasowa jest prosta i łatwa w obróbce, co powoduje, że jej przycinanie do odpowiednich rozmiarów nie stanowi żadnego problemu.

  Deski tarasowe wykonane przy wykorzystaniu mieszanki chemiczno-drzewnej są wysoce rekomendowane nie tylko do budowy konstrukcji tarasowych, ale także ścieżek ogrodowych, brzegów oczek wodnych czy ogrodzeń. Jest to możliwe za sprawą niepodatności na wodę, która dzięki zaprojektowanym wyżłobieniom znajduje ujście zewnętrzne. Dodatkowo sama deska kompozytowa nie pochłania wody i nie odkształca się. Ponadto jest również odporna na ogień, więc przypadkowe upuszczenie grilla pełnego rozgrzanego węgla nie powinno spowodować zniszczenia powierzchni desek. Długo utrzymujące się wysokie temperatury także nie wpływają na jakość desek tarasowych, które niczym nie różnią się po wielu latach użytkowania od ich stanu wyjściowego.

  Wielką zaletą desek tarasowych kompozytowych jest brak konieczności ich konserwowania i zabezpieczenia jak dzieje się w przypadku desek wykonanych całkowicie z naturalnego drewna. Deski tarasowe z kompozytu pozwalają na zaoszczędzenie cennego czasu który musielibyśmy poświęcić na wielokrotną impregnację powierzchni drewnianych. Czystość desek WPC (Wood Plastic Composite) możemy zachować polewając je jedynie wodą prosto z węża ogrodowego lub traktując je myjką ciśnieniową. Do utrzymania ich optymalnego wyglądu nie potrzebujemy żadnych specjalnych środków czyszczących, ponieważ powłoka kompozytowych desek tarasowych chroni przed przeniknięciem niechcianego brudu w głąb materiału.

  Koszt materiału kompozytowego

  Deski tarasowe WPC są rozwiązaniem dość kosztownym dla przeciętnego klienta. Jeden metr kwadratowy to wydatek rzędu ponad stu złotych. Jednak wysoka cena nie odstrasza klientów, którzy cenią sobie wysoką jakość i długą żywotność. Konstrukcje wykonane z kompozytowych desek tarasowych zachowują swój nienaganny wygląd przez wiele lat.

  Montaż tarasu z desek kompozytowych

  Jest to czynność stosunkowo nieskomplikowana i wymaga jedynie kilku akcesoriów. Do instalacji tarasu nie potrzebujemy izolacji, a deski montujemy bezpośrednio na beton wylany pod lekkim nachyleniem, dzięki czemu nadmiar wody będzie spływać bez problemu.

  O wszywce alkoholowej nie mówi się tak dużo, jak np. o spotkaniach grupy AA, czy innych formach terapii. Mimo to jest wielu chętnych na taki właśnie zabieg. Wiele osób podejmujących taką decyzję boi się i ma wiele pytań oraz zastrzeżeń – ten artykuł jest właśnie dla nich. Wyjaśnia, czego unikać po wszywce, jak bardzo jest niebezpieczna, komu faktycznie pomaga.

  Wszywka to nie lek

  Wszywka Warszawa przez wielu traktowana jest jak lek. Niestety, nie jest ona lekiemi w żadnym razie nie wolno jej w taki sposób traktować. Nie zawiera ona substancji, po których w cudowny sposób osoba uzależniona nie będzie odczuwała chęci do picia. W życiu uzależnionego nic się nie zmieni, oprócz świadomości, że po spożyciu alkoholu czekają go nasilone dolegliwości oraz, w najgorszym przypadku, nawet śmierć, spowodowana np. atakiem serca. Dlatego, w żadnym wypadku nie należy traktować esperalu jak leku, a jedynie jako jedną z metod, które mogą, ale nie musza, być skuteczne w trudnej drodze wychodzenia z nałogu.

  Skutki uboczne

  Esperal, a więc zaszycie alkoholowe nie daje żadnych skutków ubocznych. Osoba po „zaszyciu” może normalnie funkcjonować, pracować, prowadzić pojazdy. Nie odczuwa żadnych nudności, bólów głowy. Musi tylko zadbać o ranę i o szwy, które jednak bardzo szybko się wchłaniają i nie ma nawet Śladu po zaszyciu. Wszycie esperalu jest jednak niebezpieczne podczas zetknięcia się z alkoholem. Z jakimi dolegliwościami spotka się osoba, która mimo zaszycia postanowi napić się alkoholu? Przede wszystkim, już po ok. 10 minutach, zacznie odczuwać dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym. Jest to spowodowane tym, że esperal hamuje wydzielanie enzymu, który trawi alkohol w organizmie. Bardzo szybko odczuwany jest mocny ból głowy, duże nudności i wymioty – organizm próbuje jak najszybciej usunąć z organizmu alkohol, a jest to jedyna, najszybsza droga. Osoba pijąca może mieć drgawki, pokrzywkę na ciele, zaczerwienienie skóry – wiele dolegliwości związanych z relacją alergiczną i zatruciem. Może dojść nawet do zapalenia wątroby, czy zawału serca zakończonego śmiercią.

  Wszywka alkoholowa – najważniejsze informacje

  Należy unikać wszelkich produktów alkoholowych

  Po zaszyciu alkoholowym należy unikać wszystkich produktów alkoholowych. Nie tylko alkoholu w czystej postaci, a więc wódki, wina, czy piwa, ale także wszelkich likierów i drinków. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może nieść szkodliwe dla organizmu skutki. Należy unikać alkoholu w pożywieniu, np. octu, czekoladek z alkoholem, ale również w kosmetykach. Kontakt alkoholu ze skórą również jest niebezpieczny. Oczywiście nie niesie tak dużego zagrożenia jak wypicie alkoholu, jednak nadal jest niebezpieczny!

  Esperal wielu ratuje przyszłość

  Jest jednak mnóstwo osób, które decydują się na wszywkę. Dlaczego? Ponieważ strach przed dolegliwościami jest tak ogromny, że powstrzymuje ich od picia alkoholu. To z kolei pozwala na wytrzeźwienie na dłuższy okres, spojrzenia na swoje życie z dystansu. Często właśnie wtedy ludzie uzależnieni mogą zrozumieć, ile w życiu stracili i rozpoczynają pracę nad sobą – zerwanie kontaktów z osobami pijącymi, spotkania w AA.

  Czy warto zdecydować się na wszywkę?

  To zawsze indywidualna decyzja osoby uzależnionej. To najlepiej zna swój organizm, swoje możliwości. Wie, czy będzie w stanie wytrzymać, czy się złamie. Oczywiście nigdy na sto procent, jednak zna swoja psychikę. Jeżeli nie robi tego pod przymusem, to z pewnością znalazła w sobie na tyle siły, aby udało się przetrwać kilka ważnych miesięcy bez alkoholu. Ważnych, bo wtedy można zacząć żyć na nowo i zacząć naprawiać rzeczy, które się popsuło!