Z Lublina do Dublina wyruszył Pan Eoghan McHugh, rowerzysta i propagator ekologicznego stylu życia. Jego podróż rowerem ma na celu wsparcie organizacji „Protect Earth”, która powstała w 2020 w Wielkiej Brytanii, aby sadzić drzewa i promować takie działanie wszędzie, gdzie to możliwe. Partnerem przedsięwzięcia jest lubelska firma Verano Global.

Dziś, 21 września br., irlandzko-lubelski rowerzysta spotka się między innymi z Panem Mohammedem El Ghazili, radnym Rady Miasta Nancy i z Panem Czesławem Bartelą, Konsulem Honorowym Polski w Nancy. Tematem rozmów będą zmiany klimatyczne, zielona transformacja oraz działania proekologiczne. Odbędzie się też wizyta w Maison du Vélo du Grand Nancy. Jest to centrum spotkań, animacji i udostępniania sprzętu rowerowego dla rowerzystów i wszystkich tych, którzy chcą się nimi stać. To także stałe miejsce informacji, porad, prewencji, animacji, konserwacji i szkoleń. Otwarty dla mieszkańców Nancy i obszaru Metropolitalnego Grand Nancy, Maison du Vélo rozwija partnerstwo ze stowarzyszeniami, szkołami, uczelniami, podmiotami gospodarczymi oraz zajmującymi bezpieczeństwem drogowym.

Dzięki wsparciu Pana Konsula Czesława Barteli, planowane jest również posadzenie drzewek dębu przy tej okazji.

Warto dodać, że 23 września zaczyna się doroczny Jardin Ephémère - Efemeryczny Ogród - na Placu Stanisława. Centralna i najbardziej reprezentacyjna przestrzeń miasta staje się na kilka tygodni oazą zieleni. Drzewa, kwiaty, rabaty z roślinami i oryginalne kreacje z drewna zdobią wybrukowany plac. Są tam także leżaki i ławki, na których można odpocząć. Zbudowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, z wykorzystaniem materiałów i roślin pochodzących z recyklingu, które zostaną następnie wykorzystane w innych miejscach zielonych, Jardin Ephémère jest również doskonałą wizytówką ochrony przyrody. Jest to też hołd dla tradycji botanicznych Nancy, które tak zainspirowały artystów reprezentujących prąd Art Nouveau znanych pod nazwą „Ecole de Nancy”.

Tematem przewodnim tegorocznej, 19 już edycji, jest „Le feu effleure!” - Ogień trawi! - nawiązujący do pożarów lasów, do rekordowych upałów i generalnego ocieplania się klimatu. Ogród zostanie na Placu Stanisława do 1 listopada br. Więcej o tym przedsięwzięciu można znaleźć tutaj.