Od dziś lubelscy policjanci wspólnie z Nadzorem Ruchu MPK w Lublinie oraz strażą miejską, będą kontrolować autobusy komunikacji miejskiej. W ramach akcji trzyosobowe zespoły będą sprawdzać, czy pasażerowie stosują się do obostrzeń sanitarnych. Do rozdania przygotowano także 3,5 tysiąca maseczek. W przypadku wykroczeń policjanci będą stanowczo egzekwować obowiązujące przepisy.

W ostatnim czasie coraz więcej osób lekceważy przepisy sanitarne wprowadzone w związku z koronawirusem. W wielu przypadkach nagminne stały się sytuacje niekorzystania z maseczki przez pasażerów komunikacji publicznej. Takie podejście jest szczególnie groźne, ponieważ z autobusów korzysta bardzo wielu mieszkańców i czasem trudno jest zachować bezpieczny dystans.

Rozpoczynająca się dzisiaj akcja jest efektem współpracy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, lubelskiego MPK oraz Straży Miejskiej w Lublinie. Działania mają na celu przypomnienie pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Trzyosobowe ekipy złożone z policjanta, pracownika Nadzoru Ruchu oraz strażnika miejskiego będzie można spotkać na przystankach, pętlach nawrotowych oraz głównych liniach komunikacyjnych.

Na potrzeby działań przygotowano 3,5 tysięcy maseczek, które będą rozdawane pasażerom. Dodatkowo w trakcie kontroli funkcjonariusze i pracownicy MPK będą przypominać o wprowadzonych obostrzeniach. Policjanci będą także reagując i stanowczo egzekwować łamanie obowiązujących przepisów związanych z pandemia koronawirusa.  Z pewnością osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Akcja potrwa do 19 października.

komisarz Kamil Gołębiowski