Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Do poważnych wypadków z udziałem rowerzystów doszło w minioną sobotę w Lublinie. W Jakubowicach Konińskich 14-letni cyklista zderzył się z jadącym w tym samym kierunku 15-latkiem. Wskutek upadku na jezdnię, młodszy z kierujących z bardzo poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Do podobnego wypadku doszło także w Lublinie. Na ul. Muzycznej zderzyło się z kolei dwóch 29-latków na rowerach. Jeden z nich został hospitalizowany.

Do jednego z tych wypadków doszło w sobotę  przed godz. 19 w m. Jakubowice Konińskie. Jak ustalili policjanci z lubelskiej drogówki, na rowerach jechała grupa nastolatków. Młodzi cykliści poruszali się od Lublina w kierunku Krasienina drogą przeznaczoną dla rowerów. W pewnym momencie w trakcie przejeżdżania przez jezdnię na oznakowanym przejściu 14-latek zderzył się z jadącym w tym samym kierunku 15-latkiem. Upadek był tak niefortunny, że młodszy z cyklistów doznał  licznych obrażeń i  został przetransportowany do szpitala w Lublinie. Jego stan jest poważny.

Do zderzenia się dwóch rowerzystów doszło także godzinę później przy ul. Muzycznej w Lublinie Kierujący rowerem 29 letni mieszkaniec pow. hrubieszowskiego  jadąc drogą dla rowerów w kierunku ul. Piłsudskiego podczas wymijania zderzył się jadącym w przeciwnym kierunku 29-letnim cyklistą z Lublina.

Wskutek zderzenia się mężczyzn, pierwszy z nich został przewieziony do szpitala z obrażeniami ciała. Policjanci ustalili, że drugi z rowerzystów był  trzeźwy.

Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Tylko w ciągu ostatniego weekendu na drogach naszego województwa doszło do 6 wypadków z udziałem rowerzystów.

W 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w 174 wypadkach drogowych, w wyniku, których 13 z nich poniosło śmierć, a 167 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 83 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 10 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.   

Wsiadając na rower pamiętajmy o jego właściwym wyposażeniu. Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.  Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Pamiętajmy także, że bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy bezpiecznie dojechać do celu.

AK

 

  • fot. znak drogowy "Uwaga rowerzyści"